Održana završna konferencija projekta “Tri, četiri – sad “
U četvrtak, 9.6.2022. godine u Gradskoj knjižnici Benkovac održana je završna konferencija za javnost i medije u sklopu projekta „TRI, ČETIRI – SAD“. Nositelj ovoga projekta bio je Dječji vrtić „Bubamara“ Benkovac u partnerstvu s Gradom Benkovcem. Vrijednost projekta je iznosila 1.216.388,00 kn uz 100% financiranje iz sredstava Europske unije. Projekt je proveden u razdoblju od 16. lipnja 2020. do 16. lipnja 2022.
Cilj projekta bio je unaprijediti socio-fizičke programe i učiniti ih dostupnima djeci, što izravno doprinosi specifičnom cilju poziva „Razviti i unaprijediti socijalne usluge i sadržaje na području Benkovca i Općem cilju poziva „Poboljšati socio-ekonomske i životne uvjete u Gradu Benkovcu.
Premda je ciljana skupina projekta uključivala je 100 djece od rane do predškolske dobi, koja su bila raspoređena u 9 odgojnih skupina Dječjeg vrtića Bubamara Benkovac, projektom „Tri, četiri -sad” zbog velikog interesa djece i roditelja, obuhvaćeno je 230 djece.
Gradonačelnik Tomislav Bulić u svome obraćanju naglasio je kako je ovaj projekt zaista jedna lijepa priča koja je upotpunila sadržaje koji su potrebni našoj djeci, što je vidljivo iz dojmova svih koji su sudjelovali u projektnim aktivnostima, a posebno po zadovoljstvu i radosti naših najmlađih, naše djece. Želim naglasiti kako se među građanima zaista vidi taj pozitivan efekt i reakcija na sve ostvarene projekte koje su provodile naše udruga i ustanove kojima je Grad osnivač, a posebno ovaj projekt koji je proveo Dječji vrtić Bubamara. Svi provedeni projekti koji su financirani kroz Intervencijski plan Grada Benkovca u proteklom razdoblju donijeli su građanima jedan novi zamah, jedni novu energiju, sve ono što se dugi niz godina nije moglo realizirati zbog nedostatnih sredstava sada je bilo moguće i vidi se značajan napredak i optimizam. Želim zahvaliti projektnom timu i svima koji su sudjelovali u kvalitetnoj provedbi ovoga projekta, jer ste na taj način donijeli novu energiju u život lokalne zajednice koja nam je svima potrebna.
Nakon gradonačelnika nazočnima se obratila Marija Mikulić, ravnateljica dječjeg vrtića Bubamara Benkovac i zahvalila se projektnom timu i partneru Gradu Benkovcu na uspješno provedenim aktivnostima i vrlo pozitivnim efektima koji su vidljivi među korisnicima projektnih aktivnosti. Valja napomenuti kako smo pored svih aktivnosti koje su provedene za djecu, također kroz ovaj projekt ojačali kompetencije naših djelatnica, stručnih suradnika i odgojiteljica, čime smo unaprijedili kvalitetu programa koji se provode u našem vrtiću, te uveli nove sadržaje i programe. Posebno je velik napredak postignut u provedbi sportskog programa pod vodstvom profesora kineziologije Mateja Lebe, koji svojim stručnim, profesionalnim i pedagoškim pristupom približio djeci mogućnosti i potrebnu bavljenja sportskim i rekreativnim aktivnostima od najranije dobi.
O ostvarenim aktivnostima govorila je Tina Rakić, voditeljica projekta koja je kroz prezentaciju nazočnima približila kako je tekao projekt „Tri, četiri – sad“. Posebni integrirani sportski program provodio se 5 puta tjedno u trajanju do 60 minuta za 14 odgojno – obrazovnih skupina u matičnom objektu Dječjeg vrtića Bubamara Benkovac, u Područnim odjelima Maslina i Barice, te u prostorima područnih osnovnih škola u Smilčiću i Vukšiću.
Razvijen je inkluzivni pristup rada prema uključivanju djece s teškoćama rane i predškolske dobi.
Također, proveden je i program osposobljavanja stručnjaka koji rade s djecom. U sklopu projekta “Tri, četiri – sad“ 4 zaposlenice (3 odgojiteljice i pedagoginja) koje rade u sustavu s ciljem unaprjeđenja znanja i vještina rada s djecom koja imaju poteškoće sudjelovale su na IX. modula edukacije u Stručno razvojnom centru DV Sopot u Zagrebu . Stručnjakinje su svoja stečena znanja primijenile u radu s djecom i njihovim roditeljima kroz 6 edukativnih radionica.
Centar za razvojnu podršku Feralić iz Zadra održao 10 radionica, te 10 dolazaka i boravaka u skupinama kroz radne sastanke s odgojno – obrazovnim radnicima. Po radionicama je sudjelovalo 30-tak odgojitelja i stručnih suradnika.
Održane 2 radionice za djecu i njihove roditelje o važnosti psiho -fizičkog zdravlja od najranije životne dobi, te dvije radionice timskog vježbanja.
Također jedna od radionica posvećena je temi ”Pretilost kod djece problem 21. stoljeća”.
Održana je Kampanja „Dan za sport” koja je uključivala sportsko natjecanje djece i roditelja
„Biraj zdrav život uz pravilnu prehranu sport i rekreaciju“ . Projektom su bila planirana 2 sportska natjecanja djece i roditelja za 100 osoba. U prvoj kampanji „Dan za sport” sudjelovalo 160 djece i 158 odraslih osoba. U drugoj kampanji „Dan za sport” sudjelovalo je pak 155 djece i 209 odraslih.
Organiziran je i studijski izlet uz sportsko rekreativne sadržaje u NP Krka. Jednodnevni izlet za djecu i roditelje s ciljem poticanja tjelovježbe i rekreacije u prirodi, kako bi se skrenula pažnja na važnost očuvanja zdravlja kroz bavljenje tjelesnom aktivnošću, ali i na očuvanje okoliša.
Projektom „Tri, četiri – sad“ u sklopu otvorenog trajnog poziva „Razvoji i provedba programa za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima: Kninu, Belom Manastiru i općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru“ u sklopu Europskog socijalnog fonda Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“ u Dječjem vrtiću Bubamara Benkovac provodio se besplatan sportski program, zaposlen je sportski voditelj, voditeljica projekta, stručni suradnik psiholog te dvije odgojiteljice.
Nabavljena je didaktička oprema potrebna za psihofizički razvoj djece. Osim uvođenja sportskog programa, 3 odgojiteljice i pedagoginja koje rade u sustavu s ciljem unaprjeđenja znanja i vještina rada s djecom koja imaju poteškoće sudjelovale su na edukaciji u stručno – razvojnom centru Dječjeg vrtića Sopot u Zagrebu.
Budući da se obitelji s djecom često odlučuju na preseljenje u veće gradove, radi nedostatka društvenih sadržaja i socijalnih usluga koje su ključan segment u razvoju i odrastanju njihove djece upravo se razvojem kvalitetnih sadržaja i usluga obogatio svakodnevni život stanovništva, doprinijelo se povećanju kvalitete života, smanjenju socijalne isključenosti i iseljavanju stanovništva.
Leave a Comment