• +385 23 681 144
  • tricetirisad.dvbubamara.benkovac@gmail.com
tri, četiri - sad tri, četiri - sad
  • Home
  • Projekt
  • Partneri
  • Galerija
  • Kontakt
  • 25.02.2022
  • 34sad
  • 0 Comments
  • Novosti

Pretilost kod djece – problem 21. stoljeća

U sklopu Intervencijskog plana Grada Benkovca Dječji vrtić Bubamara Benkovac kao korisnik i Grad Benkovac kao partner bespovratnih sredstava financiranja iz Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. u sklopu razvoja i provedbe programa za Socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima: Kninu, Belom Manastiru i Općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru provode projekt „Tri, četiri – sad“, kodnog broja: UP.02.1.2.01.0072.
Ukupna vrijednost projekta je 1.216.388,00 kuna te je osigurano financiranje bespovratnim sredstvima u iznosu od 100%.

 

U sklopu kampanje „Dan za sport“ održana je druga radionica pod nazivom „Pretilost kod djece – problem 21. stoljeća“ važnosti psihofizičkog zdravlja od najranije životne dobi. Radionica je održana u matičnom vrtiću na adresi Velebitska 3, 23. veljače 2022. godine. Radionicu su održali Matej Lebo, sportski voditelj i Jana Ivanušić, stručni suradnik psiholog. Radionica je bila usmjerena na promociju zdravog načina života i svakodnevnog kretanja i bavljenja sportom.

Negativne navike stvaraju se kada roditelji ne postavljaju djeci granice u kvaliteti i kvantiteti prehrane. Kontrolirajući stil hranjenja – pritisak (roditelj želi da dijete više jede) ili ograničavanje (roditelj ograničava prehranu samo na zdravu hranu i određuje količinu). Utječe na sposobnost djeteta da ono samostalno regulira vlastiti unos hrane. Znanje je nužno kako bi roditelji pratili prehrambene navike djece, identificirali visoko kaloričnu hranu i razumjeli dugoročne rizike koje sa sobom nosi pretilost.
Multidisciplinaran pristup – zdrava prehrana, fizička aktivnost i psihološka potpora su potrebni za rješenje problema.

Epidemija debljine u svijetu poprima velike razmjere i postaje važan javnozdravstveni problem.
Debljinu je važno prevenirati i riješiti jer njezine posljedice znatno utječu na povišenje morbiditeta pojedinca, što može dovesti i do skraćenja očekivanog trajanja života.
Pristup liječenju debljine trebao bi biti multidisciplinaran te uključivati zdravu prehranu, fizičku aktivnost i psihološku potporu, a najučinkovitije je ako su intervencije usmjerene prema cijeloj obitelji. Promjena životnih navika djeteta i njegove obitelji, ali i težnja promjeni životnih navika populacije koje pogoduju debljanju ključne su pri sprječavanju epidemije debljine.

Nažalost, očekuje se da će u budućnosti učestalost pretilosti u djece i adolescenata i dalje rasti.

 

 

Tijekom održavanja radionice svi sudionici su se pridržavali epidemioloških mjera prema preporukama HZJZ/Stožera u cilju zaštite zdravlja svih sudionika.

Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Dječjeg vrtića Bubamara Benkovac.

Prev PostInkluzivnost u praksi
Next PostDobrobiti stručnog usavršavanja

 

Izradu internetske stranice je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Dječjeg vrtića Bubamara Benkovac

 

www.strukturnifondovi.hr

www.esf.hr
Copyright 2020 tri, četiri-sad, All rights reserved.